Më shumë se 100 persona u arrestuan në protestat klimatike në Londër - Bota Sot
Më shumë se 100 persona u arrestuan në protestat klimatike në Londër

Evropë

Më shumë se 100 persona u arrestuan në protestat klimatike në Londër

Më: 16 prill 2019 Në ora: 10:49
Foto

Më shumë se 100 vetë janë arrestuar në protestat e vazhdueshme të ndryshimeve klimatike në Londër, të cilat kanë sjellë pjesë të kapitalit britanik në një ndalesë, thanë policia të marten, shkruan AFP.

Demonstruesit filluan të bllokojnë një urë dhe kyçjet kryesore të rrugës qendrore të hënën në fillim të një fushate të mosbindjes civile që gjithashtu panë veprim në pjesë të tjera të Evropës.

Protestat u organizuan nga grupi i fushatës Rebelimi i Zhdukjes, i cili u krijua vitin e kaluar në Britani nga akademikët dhe është bërë një nga lëvizjet mjedisore me rritje më të shpejtë në botë.

Policia Metropolitane e Londrës tha se deri në fillim të të martës ishin arrestuar 113 të rritur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...