Cipras rihap çështjen e dëmshpërblimeve gjermane të Luftë së Dytë Botërore - Bota Sot
Cipras rihap çështjen e dëmshpërblimeve gjermane të Luftë së Dytë Botërore

Evropë

Cipras rihap çështjen e dëmshpërblimeve gjermane të Luftë së Dytë Botërore

Më: 17 prill 2019 Në ora: 22:38
Aleksis Cipras

Kryeministri grek, Aleksis Cipras kërkon të rihapet çështja e dëmshpërblimeve të Luftë së Dytë Botërore me qeverinë gjermane, duke u kërkuar sot që Parlamenti t’i japë atij një mandat për ta bërë këtë.

Parlamenti grek zhvilloi më herët një debat në lidhje me dëmshpërblimet që gjermania duhet t’i kryejë Greqisë në lidhje me dëmet e luftës dhe krimet e kryera gjatë pushtimit nazit të vendit gjatë Luftës II Botërore.

Tre vite më parë, një komision ekspertësh vlerësoi dëmet e shkaktuar nga lufta në 290 miliardë euro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...