Sondazhi i PE-së: Shumica për konservatorët, socialistët, liberalët - Bota Sot
Sondazhi i PE-së: Shumica për konservatorët, socialistët, liberalët

Evropë

Sondazhi i PE-së: Shumica për konservatorët, socialistët, liberalët

Më: 18 prill 2019 Në ora: 12:59
Parlamenti Europian

Aleanca e konservatorëve, socialistëve dhe liberalëve pro-evropianë mund të fitojë një shumicë absolute në zgjedhjet e Parlamentit Evropian, i cili do të përfshinte euro-skeptikët, sipas sondazhit të sotëm.

Bazuar në një përmbledhje të vrojtimeve kombëtare të autorizuara nga Parlamenti Evropian, euro-skeptikët në zgjedhjet e ardhshme do të shënojnë rritje nga 10 deri në 14.3 për qind të deputetëve.

Duke supozuar se numri i vendeve në PE do të mbetet në 751, sondazhi tregon se Partia Konservatore Popullore Evropiane (EPP) do të mbetet grupi më i madh me 180 vende, ose 24 për qind të numrit të përgjithshëm të deputetëve, transmeton KosovaPress.

Socialistët dhe demokratët do të jenë grupi i dytë më i madh me 149 vende, aq sa ata aktualisht kanë. Grupi i tretë do të përbëhej nga liberalët me 76 vende.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...