Pas Greqisë, edhe Polonia pritet të kërkojë dëmshpërblim nga Gjermania - Bota Sot
Pas Greqisë, edhe Polonia pritet të kërkojë dëmshpërblim nga Gjermania

Evropë

Pas Greqisë, edhe Polonia pritet të kërkojë dëmshpërblim nga Gjermania

Më: 19 prill 2019 Në ora: 06:26
Parlamenti i Greqisë

Polonia duhet të ndjekë Greqinë në shtimin e presionit ndaj Gjermanisë për të paguar miliarda euro dëmshpërblime për okupimin nazist gjatë Luftës së Dytë Botërore, tha të enjten një ligjvënës i ngarkuar për fushatën e riparimeve, në Varshavë.

Parlamenti i Greqisë votoi një ditë më parë për të nisur një shtytje diplomatike për të çuar çështjen përpara dhe Berlini u përgjigj duke përsëritur qëndrimin e saj se të gjitha pretendimet e tilla nga vendet e pushtuara, kanë qenë zgjidhur prej kohësh.

Arkadiusz Mularczyk, i cili kryeson komisionin parlamentar polak për reparacione, tha në një postim në Twitter se votimi grek tregoi se kompensimi i Luftës së Dytë Botërore ishte bërë një çështje ndërkombëtare.

“Është koha për një vendim nga Sejmi polak (shtëpia më e ulët e parlamentit),” shtoi ligjvënësi nga partia nacionaliste qeverisëse në Poloni.

Fushatat nxjerrin në pah sfidën me të cilën përballet Gjermania, roli i të cilëve si titani ekonomik i Evropës është i ngarkuar nga pakënaqësia që shumë ende ndjejnë për krimet e regjimit të Adolf Hitlerit.

Një komision grek vlerësoi në vitin 2016 se Athina duhet të pretendonte një borxh 300 miliardë euro (337.26 miliardë dollarë) për mizoritë që vuajti dhe një kredi të detyruar ndaj Reichit të Hitlerit.

Polonia ka kërkuar rreth 800 miliardë euro. Gjashtë milionë polakë, duke përfshirë tre milionë hebrenj polakë, u vranë gjatë luftës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...