Aleati i Putinit këshillon presidentin e ri të Ukrainës, të bëjë marrëveshje me Moskën - Bota Sot
Aleati i Putinit këshillon presidentin e ri të Ukrainës, të bëjë marrëveshje me Moskën

Evropë

Aleati i Putinit këshillon presidentin e ri të Ukrainës, të bëjë marrëveshje me Moskën

Më: 19 prill 2019 Në ora: 06:26
Viktor Medvedchuk

Presidenti i ri i Ukrainës mund të rifitojë kontrollin mbi lindjen separatiste të vendit brenda disa muajsh dhe të marrë gaz të lirë dhe investime të mëdha nga Rusia, nëse ai bën një marrëveshje me Moskën, tha aleati më i afërt i Kremlinit në Ukrainë.

Viktor Medvedchuk, një figurë e shquar në opozitën ruse të mbështetur nga Rusia, e përshkroi perspektivën në një intervistë përpara balotazhit të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë të dielën, ku sondazhet tregojnë një fitore të lehtë të Volodimir Zelenskiy.

Ai tha se Kremlini ishte i prirur të dijë më shumë për Zelenskiy, një komedian televiziv 41-vjeçar ruse, i cili nuk ka përvojë politike, për të kuptuar nëse ai është dikush që mund të bëjë një marrëveshje, diçka që nuk e ka bërë me Petro Poroshenko në detyrë.

“Ata nuk kanë ndonjë shpresë në Moskë”, tha ai. “Ata duan të shohin se çfarë ndodh më pas, kush do të jetë në rrethin e tij (Zelenskiy), dhe çfarë do të bëjë dhe me kë”.

Një qytetar ukrainas, Medvedchuk nuk përfaqëson Rusinë, por fjalët e tij mbajnë peshë për shkak të miqësisë së tij të ngushtë me Presidentin Vladimir Putin dhe përfshirjen si një ndërmjetës midis dy kombeve.

Medvedchuk tha se e kishte njohur Putinin për 19 vjet, se udhëheqësi rus ishte kumbari i vajzës së tij dhe se kishte mbajtur bisedime me Putinin në Moskë pak para dy javësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...