Komediani Zelenskiy mban kryesimin presidencial të Ukrainës - Bota Sot
Komediani Zelenskiy mban kryesimin presidencial të Ukrainës

Evropë

Komediani Zelenskiy mban kryesimin presidencial të Ukrainës

Më: 19 prill 2019 Në ora: 11:15
Volodimir Zelenskiy

Aktori komik Volodimir Zelenskiy, një rival politik që luan një president fiktiv në një seri televizive të njohur, ka mbajtur udhëheqjen e tij në garën e zgjedhjeve presidenciale të Ukrainës, sipas një sondazhi të publikuar të enjten, shkruan Reuters.

Sondazhi i organizatës hulumtuese Reiting tregoi Zelenskiy me 57.9 përqind të votave dhe Petro Poroshenko në detyrë me 21.7 përqind. Reiting votuan 3.000 votues në të gjitha rajonet, përveç Krimesë të aneksuar, nga 12 deri në 16 prill.

Sondazhi i mëparshëm i bërë nga Reiting në 5-10 prill dha Zelenskiy 61 përqind të votave ndërsa Poroshenko mori 24 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...