Arrestohen dy persona në lidhje me vrasjen e gazetares Lyra McKee - Bota Sot
Arrestohen dy persona në lidhje me vrasjen e gazetares Lyra McKee

Evropë

Arrestohen dy persona në lidhje me vrasjen e gazetares Lyra McKee

Më: 20 prill 2019 Në ora: 10:28
Policia rrethon zonën ku u qëllua gazetarja McKee

Dy persona janë arrestuar si të dyshuar në lidhje me vrasjen e gazetares Lyra McKee.

Nën akuzat e aktit terrorist, dy personat e moshës 18 dhe 19 vjeçare, u arrestuan vetëm disa ditë pas vrasjes së gazetares 29 vjeçare në Londonderry të Irlandës veriore, e cila ishte duke mbikqyrur protestat të enjten mbrëma.

Policia është duke e trajtuar rastin si “incident terrorist” dhe dyshon se një grup i disidentëve republikan i quajtur IRA e Re të jetë përgjegjës për vrasjen.

Kryeministrja britanike, Theresa May, tha se vrasja ishte "tronditëse dhe e pakuptimtë".

"Zonja McKee ishte një gazetare që vdiq duke bërë punën e saj me kurajo të madhe", shtoi kryeministrja May.

Disa pamje kanë shfaqur momentet e fundit të gazetares pasi u qëllua me armë zjarri si dhe të dyshuarit që kryen sulmin. Shërbimi policor i Irlandës deklaroi se një person qëlloi me armë zjarri drejtë policisë të enjten rreth orës 23:00.

McKee ka qenë redaktore në mediumin Mediagazer me bazë në Belfast.

Puna e saj si gazetare përfshinte raporte që shtjellonin dekadat e dhunës në Irlandën e Veriut dhe ajo ishte përshkruar si një yll në rritje i gazetarisë hulumtuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...