Salvini: Nuk do të ketë rënie të qeverisë, kërkoj mandatin e plotë - Bota Sot
Salvini: Nuk do të ketë rënie të qeverisë, kërkoj mandatin e plotë

Evropë

Salvini: Nuk do të ketë rënie të qeverisë, kërkoj mandatin e plotë

Më: 24 prill 2019 Në ora: 13:24
Matteo Salvini

Zëvendëskryeministri i Italisë dhe ministri i Brendshëm Matteo Salvini hodhi poshtë pohimet për rënien e qeverisë dhe zgjedhje të jashtëzakonshme, dhe tha se dëshiron që qeveria të kryejë mandatin e plotë.

Investitorët kanë frikë se konfliktet mes dy partive në pushtet, Ligën e krahut të djathtë të Salvinit dhe Lëvizjen Pesë Yje mund të rezultojnë në rënien e qeverisë, transmeton Reuters.

Thuhet se dy partitë kryesore në koalicionin qeverisës u përleshën javën e kaluar pas hapjes së një hetimi mbi këshilltarin ekonomik të Salvinit, Armand Siri.

Agjencia thotë se ka pasur një mosmarrëveshje midis Salvini dhe zëvendëskryeministrit Luigi Di May nga Lëvizja Pesë Yje për politikën e migracionit dhe hekurudhat në Alpet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...