Katalonia, fushë betejë në zgjedhjet e ardhshme të Spanjës - Bota Sot
Katalonia, fushë betejë në zgjedhjet e ardhshme të Spanjës

Evropë

Katalonia, fushë betejë në zgjedhjet e ardhshme të Spanjës

Më: 24 prill 2019 Në ora: 17:12
Foto

Pas një përpjekjeje të dështuar të shkëputjes, Katalonia është një fushë beteje kryesore në zgjedhjet e përgjithshme të Spanjës të dielën dhe vijën kryesore të sulmit për konservatorët kundër kryeministrit socialist Pedro Sanchez, shkruan AFP.

Sanchez mund të varet nga partitë separatiste katalane që të mbeten në pushtet pas votimit, e para që nga oferta separatiste e rajonit.

Gjatë 10 muajve të tij në detyrë, ata kanë marrë një rol vendimtar në politikën kombëtare.

Sanchez erdhi në pushtet në qershor 2018, duke fituar një surprizë kundër paraardhësit konservator Mariano Rajoy me mbështetjen e partive separatiste katalane, nacionalistëve dhe partisë së Podemos majtiste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...