Pas muajsh protesta, Macron përgatit përgjigjen ndaj “jelekverdhëve” - Bota Sot
Pas muajsh protesta, Macron përgatit përgjigjen ndaj “jelekverdhëve”

Evropë

Pas muajsh protesta, Macron përgatit përgjigjen ndaj “jelekverdhëve”

Më: 25 prill 2019 Në ora: 09:09
Emmanuel Macron

I tronditur nga pesë muaj protesta, shpesh të dhunshme “jelekverdhëve”, Emmanuel Macron do të njoftojë një paketë masash që mund të përfshijnë taksat më të ulëta dhe heqjen e elitës së Francës, Ecole Nationale d’Administration, për të shuar trazirat.

Rebelimi i rrugës shpërtheu mbi rritjen e planifikuar të taksave të naftës, por u shndërrua në një reagim më të gjerë kundër pabarazisë dhe një elite politike e perceptuar si një kategori që ka humbur kontaktin me njerëzit e zakonshëm. Protestuesit u përleshën me policinë për një javë të 23-të, të shtunën.

Përgjigja e politikës së Macronit është rezultat i një debati kombëtar prej tre muajsh, gjatë të cilit ai përveshi mëngët dhe doli në bazë për të diskutuar me kryetarët e komunave, prindërit, studentët dhe punëtorët, çështje si taksat e larta.

Për Macron, stili monarkik qeverisës i së cilës në fillim nxori akuza për arrogancë midis votuesve dhe kontribuoi në një rënie të mprehtë të popullaritetit të tij, konferenca e tij e parë e lajmeve në pallatin Elysee do të jetë vendimtare për të rimarrë terrenin e humbur me votuesit.

“Ai dëshiron të thyejë imazhin e dikujt që është kokëfortë dhe që kurrë nuk dëgjon askënd”, tha Arnaud Mercier, një ekspert i komunikimit politik në Institutin Francez të Medias, në Universitetin Assas në Paris.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...