AKK: Nuk e zëvendësoj Merkelin para 2021-it - Bota Sot
AKK: Nuk e zëvendësoj Merkelin para 2021-it

Evropë

AKK: Nuk e zëvendësoj Merkelin para 2021-it

Më: 12 maj 2019 Në ora: 09:19
Annegret Kramp-Karrenbauer

Liderja e konsevatorëve gjermanë të CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, të cilën media e ka quajtur edhe AKK, siguroi se nuk kërkonte ta zëvendësonte para kohe kancelaren, Angela Merkel, thënë ndryshe përpara mbarimit të mandatit të saj në vitin 2021.

“Kancelarja dhe qeveria janë zgjedhur për një legjislaturë të tërë dhe qytetarët presin nga  ata që ta marrin seriozisht këtë zgjedhje… kështu që unë përjashtoj mundësinë për zëvendësimin e kancelares përpara kohe”, deklaroi AKK për gazetën gjermane ”Die Welt”.

AKK zëvendësoi Merkelin në krye të CDU-së në fillim të dhjetorit të kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...