Papa nderon gazetarët e vrarë, thotë se liria e shtypit është jetësore - Bota Sot
Papa nderon gazetarët e vrarë, thotë se liria e shtypit është jetësore

Evropë

Papa nderon gazetarët e vrarë, thotë se liria e shtypit është jetësore

Më: 18 maj 2019 Në ora: 16:59
Papa Françesku

Papa Françesku nderoi të shtunën gazetarët e vrarë gjatë kryerjes së punëve të tyre, duke thënë se liria e medias është një tregues kyç i shëndetit të një vendi, shkruan Reuters.

Në një fjalim drejtuar Shoqatës së Shtypit të Jashtëm në Itali, u kam kërkuar gazetarëve të shmangin lajmin e rremë dhe të vazhdojnë të raportojnë për gjendjen e njerëzve që nuk bëjnë më tituj, por ende vuajnë, duke përmendur në mënyrë të veçantë Rohingya dhe Yazidi.

"Dëgjova në dhimbje për statistikat për kolegët tuaj të vrarë gjatë kryerjes së punës së tyre me guxim dhe përkushtim në shumë vende për të raportuar për atë që po ndodh në luftëra dhe situata të tjera në të cilat kaq shumë vëllezër dhe motra në botë jetojnë ", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat