Deshën të bëhen me rusët, e djathta ekstreme austriake gati të largohet nga qeveria - Bota Sot
Deshën të bëhen me rusët, e djathta ekstreme austriake gati të largohet nga qeveria

Evropë

Deshën të bëhen me rusët, e djathta ekstreme austriake gati të largohet nga qeveria

Më: 20 maj 2019 Në ora: 13:00
E djathta ekstreme austriake gati të largohet nga qeveria

Partia e Lirisë (FPO) njoftoi sot se është gati të tërheqë të gjithë ministrat e saj nga qeveria pas një transmetimi në të cilin kreu i partisë Heinz-Kristian Strahe tregoi se ishte i gatshëm për kompromis me Rusinë.

Kancelari konservator austriak Sebastian Kurz gjatë ditës duhet të njoftojë shkarkimin e ministrit të brendshëm të diskutueshëm Herbert Kikel nga FPO, për të cilin ai beson se nuk është personi i duhur për të kryer një hetim të videos.

Një zhvendosje e tillë do të nënkuptonte largimin e të gjithë ministrave nga FPO, tha ministri i Transportit dhe një udhëheqës i ri i krahut të djathtë të partisë ekstreme të krahut të djathtë Norbert Hofer.

"Nëse Kikkle zëvendësohet, të gjithë ministrat do të japin dorëheqjen", tha Hofer.

Strahe, 49-vjeç, dha dorëheqje si nënkancelar dhe udhëheqës i FPO pas publikimit të një video të dyshuar për korrupsion.

Pas këtij shkarkimi, Kurz njoftoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të cilat pritet të mbahen në shtator.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat