Çdo e pesta femër në Zvicër është viktimë e dhunës seksuale - Bota Sot
Çdo e pesta femër në Zvicër është viktimë e dhunës seksuale

Evropë

Çdo e pesta femër në Zvicër është viktimë e dhunës seksuale

Më: 22 maj 2019 Në ora: 17:30
Ilustrim

Çdo e pesta femër në Zvicër llogaritet se ka kryer marrëdhënie seksuale pa dëshirën e tyre.

Ato janë përballur me sfida të ndryshme të detyrimit.

Nga të dhënat e publikuar nga Qendra Gjinore dhe ajo e statistikave në Bern, tregojnë për një numër shqetësues të detyrimit për të kryer marrëdhënie.

Në përgjigjet e dhëna nga 4 mijë e 500 të anketuarat tregojnë se 22 përqind e femrave kanë raportuar për marrëdhënie të detyruar seksuale.

12 përqind e të anketuarave tregojnë se personalisht e kanë përjetuar një marrëdhënie të tillë.

Tetë përqind e femrave janë deklaruar se kanë kryer duke pasur frikë nga pasojat.

Shtatë përqind e tyre janë kërcënuar për të kryer marrëdhënie seksuale, shkruan Blick.ch përcjellë Klan Kosova.

Por se çka është më shqetësuesja në këtë rast është se gati gjysma e femrave nuk kanë biseduar për këtë brengë gati me askend.

Ndërkaq vetëm 10 përqind të rasteve janë dërguar në Polici.

Amnesty International jep alarmin për këto raste.

Këto femra janë viktima të dhunës seksuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...