Në Zvicër së shpejti mund të punojnë të gjithë qytetarët e BE-së? - Bota Sot
Në Zvicër së shpejti mund të punojnë të gjithë qytetarët e BE-së?

Evropë

Në Zvicër së shpejti mund të punojnë të gjithë qytetarët e BE-së?

Më: 23 maj 2019 Në ora: 12:45
Foto

Qytetarët e Rumanisë dhe Bullgarisë do të kenë lirinë e plotë të lëvizjes, punësimit dhe hapjes së vendeve të punës në Zvicër duke filluar nga data 1 qershor.

Sipas deklaratës së Ministrisë së Jashtme bullgare, bullgarët dhe rumunët do të kenë të njëjtat të drejta si qytetarët e tjerë të BE, përveç shtetasve kroatë dhe do të jenë në gjendje të qëndrojnë lirshëm në Zvicër, nëse ata kanë një punë, raporton agjencia bullgare e lajmeve BTA.

Kjo u bë e mundur pasi Këshilli Federal Zviceran më 15 maj miratoi një vendim për heqjen e kuotave për qëndrimin e shtetasve të Bullgarisë dhe Rumanisë në territorin e atij vendi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...