Terror në Zurich: Një burrë merr peng dy gra dhe më pas i vret - Bota Sot
Terror në Zurich: Një burrë merr peng dy gra dhe më pas i vret

Evropë

Terror në Zurich: Një burrë merr peng dy gra dhe më pas i vret

Nga: G.B Më: 31 maj 2019 Në ora: 12:50
Pamje nga vendi i ngjarjes, distrikti 3, Zurich

Një banor ka raportuar se ka dëgjuar të shtëna në orën 5 të mëngjesit në rrethin 3 të Cyrihut. "Dikush ka mallkuar në spanjisht".

Përveç kësaj, një grua bërtiste. Pastaj policia erdhi dhe mbylli gjithçka.

"Na është thënë të mbyllim dyqanet dhe të mos dalim nga shtëpia".

Pastaj dy ose tre të shtëna të tjera u dëgjuan, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Policët rrethuan shtëpinë. "Kemi frikë." Çdokush që jeton në shtëpi nuk e njeh banorin.

Image

60-vjeçari mori dy gra peng

Policia e Zurich-ut nuk ka zbuluar asnjë informacion për një kohë të gjatë. Menjëherë pas mesditës, një mesazh tha se një burrë dhe dy gra ishin vrarë. Një 60-vjeçar i armatosur mori dy gra peng në një banesë në distriktin 3. Rreth tre orë më vonë, të shtëna u dëgjuan në apartament.

Një telefonatë emergjente ishte pranuar në orën 5.22. Një grua kërkoi ndihmë. Në të njëjtën kohë, një telefonues i raportoi policisë së qytetit dhe tha se dëgjoi dikë që bërtiste për ndihmë në shtëpinë në afërsi. Tashmë në orën 5.28 ishin forcat e para në vend në Döltschiëeg.

Të mbyllur bujarisht

Si rezultat, një burrë kontaktoi policinë duke folur nga dritarja. Ai pretendoi se ka dy gra dhe se do t’i qëllonte ato nëse policia nuk tërhiqet menjëherë, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Ndërkohë, arritën forca të tjera policore - përfshirë njësinë e ndërhyrjes Akrepi dhe specialistët e grupit negociues. Ata qëndron në sfond dhe në ndërkohë kontaktonin me apartamentin. Në të njëjtën kohë, lokacioni u mbyll në një shkallë të madhe.

Sfondi ende i paqartë

Në kontaktin e fundit në ora 8.30, pengmarrësi deklaroi se do të heqë dorë për dhjetë minuta dhe do të përballet me policinë. Pak minuta më vonë, disa të shtëna u dëgjuan në apartament, gjë që bëri që njësia e ndërhyrjes Scorpion të sulmojë apartamentin. Policia gjeti tre persona të plagosur rëndë, dy gra dhe një burrë.

Megjithë përpjekjet e menjëhershme për t’i shpëtuar, të tre vdiqën në vend. Arma me të cilën u kryen vrasjet, një pistoletë, u sigurua. Sfondi i saktë dhe veprimi janë subjekt i hetimeve në vazhdim, të cilat udhëhiqen nga prokurori dhe policia kantonale.

Njeriu i vdekur është një zviceran 60-vjeçar. Të dy gratë, kombësitë e të cilave ende nuk dihen, janë 34 dhe 38 vjeç./BS/

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...