Rishikimi i Brexit /Kandidati për Kryeministër: Mund ta rinegociojmë - Bota Sot
Rishikimi i Brexit /Kandidati për Kryeministër: Mund ta rinegociojmë

Evropë

Rishikimi i Brexit /Kandidati për Kryeministër: Mund ta rinegociojmë

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 09:10
Jeremy Hunt

Sekretari i Jashtëm britanik, Jeremy Hunt, i cili është edhe kandidat për të zëvendësuar Theresa May në postin e kryeministrit, deklaroi se kancelarja gjermane, Angela Merkel ka lënë të kuptohet që Bashkimi Evropian është i gatshëm të rinegociojë marrëveshjen e Brexitit.

Hunt tha se ka biseduar me Merkelin gjatë përkujtimit të Betejës së Normandisë dhe tha se ndryshimi i marrëveshjes së arritur nga May për daljen e Britanisë nga BE-ja, është i mundshëm.

“Merkel tha se natyrisht se me një kryeministër të ri të Brtianisë, ne do ta shikojmë edhe njëherë çështjen dhe zgjidhjet që Kryeministri do të ofrojë”, tha Hunt për Sky News.

“Jam shumë i bindur se nëse kemi qasjen e duhur për këtë çështje, evropianët do të kenë vullnet që ta rinegociojmë marrëveshjen”, tha ai.

Britania vitin e kaluar ka arritur një marrëveshje për daljen nga BE-ja, por Parlamenti britanik vazhdimisht e ka refuzuar atë. Ky shtet duhet të largohet nga BE-ja më 31 tetor të këtij viti, mirëpo paraprakisht Parlamenti duhet të miratojë kushtet e largimit.

Vendimi për Brexit ka ardhur pasi 52 për qind e votuesve kanë votuar për dalje të Britanisë nga BE-ja kundrejt 48 për qind që kanë kundërshtuar atë, në referendumin e mbajtur më 2016.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...