Gazetat ruse tregojnë solidaritet me gazetarin e ndaluar - Bota Sot
Gazetat ruse tregojnë solidaritet me gazetarin e ndaluar

Evropë

Gazetat ruse tregojnë solidaritet me gazetarin e ndaluar

Më: 10 qershor 2019 Në ora: 09:41
Ivan Golunov

Tri gazetat kryesore të Rusisë kanë vënë faqet e para gati identike të botimeve të tyre të së hënës në një shfaqje solidariteti me një gazetar të ndaluar, raporton AP.

Kommersant, Vedomosti dhe RBK, ndoshta gazetat më të respektuara ditore në vend, botuan një editorial të përbashkët nën titullin "Unë jam / Ne jemi Ivan Golunov", duke bërë thirrje për një hetim transparent në rastin e gazetarit të njohur hetues.

Golunovi u rrah dhe u mbajt në paraburgim për 12 orë pa një avokat kur u ndalua nga policia të enjten në Moskë. Policia tha se dyshon në atë për trafik droge. Golunovi u transferua në arrest shtëpiak të shtunën pas një depërtimi publik të mbështetjes.

Gazetat hodhën poshtë provat e paraqitura në çështjen kundër gazetarit si të dyshimtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...