Dhjetë militantë kurdë u vranë në rajonin e Tel Rifaat të Sirisë - Bota Sot
Dhjetë militantë kurdë u vranë në rajonin e Tel Rifaat të Sirisë

Evropë

Dhjetë militantë kurdë u vranë në rajonin e Tel Rifaat të Sirisë

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 13:03
Ilustrim

Turqia vrau të dielën 10 militantë kurdë në rajonin e Tel Rifaat të Sirisë në hakmarrje për një sulm që vrau një ushtar turk, tha të martën ministria turke e mbrojtjes, shkruan Reuters.

Turqia thotë se milicia kurde e YPG në Siri është pjesë e grupit militant të PKK, të cilin e cakton një grup terrorist dhe i cili ka luftuar për më shumë se 30 vjet.

Kombet e Bashkuara paralajmëroi të hënën se deri në 2 milionë refugjatë mund të iknin në Turqi, nëse lufta do të intensifikohet në Sirinë veriperëndimore, pasi fondet e ndihmës drejtohen në mënyrë të rrezikshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...