6 persona në ditë vdesin me dëshirë në Belgjikë, mjeku: Nuk e quaj vrasje - Bota Sot
6 persona në ditë vdesin me dëshirë në Belgjikë, mjeku: Nuk e quaj vrasje

Evropë

6 persona në ditë vdesin me dëshirë në Belgjikë, mjeku: Nuk e quaj vrasje

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 08:09
Yves de Locht

Yves de Locht praktikon eutanazinë në Belgjikë. Ai merr kërkesa nga pacientët që duan të vdesin pothuajse çdo ditë, por për arsye personale dhe emocionale ai thotë se maksimumi që mund të bëjë është një eutanazi në muaj.

Eutanazia aktive ose vrasja e mëshirshme është e ligjshme vetëm në një pjesë të vogël të vendeve në botë. Belgjika e legalizoi atë në vitin 2002 dhe mesatarisht, gjashtë vetë kryejnë atje çdo ditë eutanazinë.

Në Mbretërinë e Bashkuar konsiderohet vrasje dhe merr dënimin maksimal që është burgim i përjetshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...