Dy kandidatët për Stambollin do përballen në debat televiziv, i pari që nga viti 2002 në Turqi - Bota Sot
Dy kandidatët për Stambollin do përballen në debat televiziv, i pari që nga viti 2002 në Turqi

Evropë

Dy kandidatët për Stambollin do përballen në debat televiziv, i pari që nga viti 2002 në Turqi

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 21:12
ilustrim

Dy kandidatët kryesorë për kryebashkiakë të Stambollit do të përballen në një debat televiziv, një javë para zgjedhjeve.

Debati mes Binali Yildrim, që është kandidat nga partia e Erdoganit dhe kundërshtarit sekular Ekrem Imamoglu do të transmetohet direkt.

Imamoglu, një ish kryebashkiak i një distrikti, fitoi ngushtë në zgjedhjet e 31 marsit. Por zgjedhjet ishin anuluar pas ankesës së partisë AKP për shkelje të rregullave të votimit.

Debatet televizive janë të pazakonta në Turqi. Një i tillë kishte ndodhur për herë të fundit në vitin 2002 mes Erdoganit dhe të një ish lideri të partisë nga e cila vjen Imamoglu. AKP është në pushtet që nga ajo kohë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...