Tre kandidatët e mbetur për Kryeministër të ri të Mbretërisë së Bashkuar - Bota Sot
Tre kandidatët e mbetur për Kryeministër të ri të Mbretërisë së Bashkuar

Evropë

Tre kandidatët e mbetur për Kryeministër të ri të Mbretërisë së Bashkuar

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 14:26
Jeremy Hunt,Michael Gove dhe Boris Johnson

Sajid Javid nuk ka marrë votat e mjaftueshme andaj kanë mbetur vetëm tre emra. Sajid Javid është larguar nga gara për Kryeministër të ri të Mbretërisë së Bashkuar.

Sekretari mori 34 vota që vijnë pas Jeremy Hunt me 59 vota.

Michael Gove mori 61 vota dhe kryesuesi Boris Johnson mori 157, raporton “Bbc'.

Një raund i pestë i votimit do të zhvillohet në orën 15:30 dhe 17:30 për të zgjedhur dy kandidatët e fundit.

Nga 313 deputetët konservatorë që votuan, ka pasur dy fletëvotime të prishura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...