Gjykata turke dënon 24 persona me burgim për tentim grusht shteti të dështuar më 2016 - Bota Sot
Gjykata turke dënon 24 persona me burgim për tentim grusht shteti të dështuar më 2016

Evropë

Gjykata turke dënon 24 persona me burgim për tentim grusht shteti të dështuar më 2016

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 14:49
Foto

Një gjykatë turke të enjten dha dënime me burgim për 24 vetë duke përfshirë zyrtarë të lartë ushtarakë në një nga gjyqet më të mëdha gjatë ofertës së dështuar të vitit 2016 për të rrëzuar Presidentin Rexhep Tajip Erdogan, raporton France24.

Gjyqtari i dënoi ata, për vdekjen e 139 personave, për "shkeljen e kushtetutës" dhe "përpjekjen për të vrarë presidentin", raportoi agjensia e lajmeve Anadolu.

Këto dënime kanë kushte më të ashpra burgu.

Më shumë dënime pritet të jepen të enjten kundër të tjerëve midis 224 të dyshuarve në gjykim.

Midis tyre është predikuesi mysliman Fethullah Gulen, të cilin Turqia e akuzon për urdhërimin e grusht shtetit, që la qindra të vdekur dhe mijëra të tjerë të plagosur në korrik 2016.

Gulen mohon fuqimisht pretendimet. Turqia nuk ka arritur të sigurojë ekstradimin e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...