Nga një infeksion i rrallë bakterial vdesin 12 persona në Angli - Bota Sot
Nga një infeksion i rrallë bakterial vdesin 12 persona në Angli

Evropë

Nga një infeksion i rrallë bakterial vdesin 12 persona në Angli

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 16:36
Foto ilustruese

Dymbëdhjetë vetë kanë vdekur nga një infeksion i rrallë bakterial që është përhapur në Essex, tha NHS, rapoton The Guardian.

Janë raportuar 32 raste të sëmundjes, të quajtura streptokokë invazive të grupit A (iGAS). Grupi i komisioneve klinike të NHS Mid Essex tha se shpërthimi filloi në Braintree dhe ishte përhapur në zonat Chelmsford dhe Maldon, por nuk dha një afat kohor për këtë. Shtëpia e Shëndetit Publik në Angli tha se ishte një "incident lokal".

Bakteret mund të gjenden në fyt dhe në lëkurë dhe njerëzit mund t'i mbajnë ato pa shfaqur asnjë simptomë. Ata mund të jetojnë në fyt dhe në duar për aq kohë sa të lejojnë përhapjen e lehtë në mes të njerëzve përmes teshtitjes, puthjes dhe kontaktit të lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...