Momente të tmerrshme, anija gjigante në Venecia humbet kontrollin - Bota Sot
Momente të tmerrshme, anija gjigante në Venecia humbet kontrollin

Evropë

Momente të tmerrshme, anija gjigante në Venecia humbet kontrollin

Më: 8 korrik 2019 Në ora: 14:56
Anija gjigante humbet kontrollin

Një anije italiane kishte vetëm disa sekonda për të pësuar akident në një port të Venecias pasi kapiteni duket se kishte humbur kontrollin e anijes gjatë një stuhie të rëndë.

I shqetësuar nga pamja e dobët, shiu i fortë dhe erërat e forta, “Costa Deliziosa” humbi kontrollin duke u përplasur në një anije më të vogël të dielën.

Anija gjigante nuk ishte në gjendje të shmangte goditjen e një anijeje më të vogël të ankoruar në brigjet e Sete Martirit.

Video u realizuar nga një bar në skelë, ku tregon anijen që duket se drejtohej drejt bregut.

Anëtarët e ekuipazhit u dërguan të intervenojnë për personat që ishin në anije gjatë incidentit të gozhdë-gërvishtjeve. Ministri italian i Infrastrukturës dhe Transportit, Danilo Toninelli ka urdhëruar një inspektim, ndërsa prokuroria e qytetit po shqyrton incidentin.

Një zëdhënës i Costa Cruises tha MailOnline se anija ishte në gjendje të vazhdonte rrugën e saj të planifikuar. Incidenti vjen vetëm një muaj pasi operacioni MSC Opera 13-katësh u rrëzua në një skelë të qytetit dhe anije turistike të lumit në kanalin e Giudecca, duke lënduar pesë persona.

Përplasja rigjykoi thirrjet për ndalimin e anijeve në lundrim në Venecia, gjë që ka provuar të jetë një çështje e diskutueshme në qytetin turistik të mbushur me njerëz.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...