Bisedime SHBA-Rusi për çarmatimin bërthamor - Bota Sot
Bisedime SHBA-Rusi për çarmatimin bërthamor

Evropë

Bisedime SHBA-Rusi për çarmatimin bërthamor

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 21:22
ilustrim

Takimi i parë për çarmatimin mes Moskës dhe Uashingtonit do të zhvillohet nesër në Gjenevë për të shqyrtuar idenë e një marrëveshjeje të re që kufizon armët bërthamore dhe që mund të përfshijë gjithashtu Kinën.

Ky lajm konfirmohet edhe nga agjencia britanike e lajmeve, Reuters në faqen e saj të internetit.

Presidenti amerikan, Donald Trump tha se donte një marrëveshje mbi armët e “brezit të ardhshëm” me Moskën dhe Pekinin për të mbuluar të gjitha llojet e armëve bërthamore dhe e kishte parashtruar këtë temë edhe në bisedimet me homologun rus, Vladimir Putin dhe atë kinez, Xi Jinping në G20 në Osaka.

Aktualisht Kina nuk është pjesë e pakteve bërthamore midis dy superfuqive, por nuk është e qartë nëse synon të bashkohet apo jo me to.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...