Turqia: Vendimi i SHBA-së, kundër frymës së NATO-s - Bota Sot
Turqia: Vendimi i SHBA-së, kundër frymës së NATO-s

Evropë

Turqia: Vendimi i SHBA-së, kundër frymës së NATO-s

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 13:42
Foto ilustrim

Vendimi i Uashingtonit zyrtar për të dëbuar Turqinë nga programi i avionëve luftarakë F-35 është kundër frymës së NATO-s, njoftoi sot Ministria e Jashtme e Turqisë, duke i bërë thirrje Aleancës Vweri-atlantike që të ndryshojë vendimin e saj.

"Ky veprim i njëanshëm është në shpërputhje me frymën e Aleancës dhe nuk mbështetet në ndonjë justifikim legjitim. Jo vetëm që është e padrejtë që Turqia është larguar nga programi i partneritetit, por është gjithashtu një pretendim i pasaktë se S-400 do të dobësojë F-35", njoftoi ministria.

Javën e kaluar, Turqia filloi të merrte pjesë të sistemit rus të mbrojtjes raketore S-400, gjë që çoi në vendimin e Uashingtonit zyrtar për të pezulluar Turqinë nga blerja e avionëve luftarakë F-35.

Turqia nuk ka hequr dorë nga S-400, dhe presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se sistemi do të hyjë në punë në prill 2020.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...