Rusia i ofron Turqisë aeroplanët Su-35 - Bota Sot
Rusia i ofron Turqisë aeroplanët Su-35

Evropë

Rusia i ofron Turqisë aeroplanët Su-35

Më: 18 korrik 2019 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Kompania ruse Rostek është gati të shesë avionët Sukhoi Su-35 në Turqi, nëse Ankaraja zyrtare tregon interes për blerje, tha drejtori i "Rostek" Sergei Chemezov.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu më herët tha se Turqia do të konsideronte blerjen e avionëve nga Rusia apo vende të tjera nëse Shtetet e Bashkuara refuzojnë t'ia shesin avionët luftarakë F-35.

Javën e kaluar, Turqia filloi të merrte pjesë të sistemit rus të mbrojtjes raketore S-400, gjë që çoi në vendimin e Uashingtonit zyrtar për të pezulluar Turqinë nga blerja e F-35.

Turqia nuk ka hequr dorë nga S-400, dhe presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se sistemi do të hyjë në punë në prill të vitit 2020.

"Su-35" është aeroplan i gjeneratës 4++ që për herë të parë fluturoi në fillim më 2008, dhe ka qenë në shërbim që nga viti 2015.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...