Turqia kërcënon me operacion ushtarak - Bota Sot
Turqia kërcënon me operacion ushtarak

Evropë

Turqia kërcënon me operacion ushtarak

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 12:07
Mevlut Cavusoglu

Nëse zona e planifikuar e sigurt në Siri veriore nuk vendoset dhe nëse kërcënimet ndaj Turqisë do të vazhdojnë, do të nisë një operacion ushtarak, paralajmëroi sot ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu.

Sipas tij, një operacion ushtarak mund të niste në lindje të lumit Eufrat.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara janë në bisedime për të krijuar një zonë të sigurt përgjatë kufirit në verilindje të Sirisë, ku SHBA-ja mbështet YPG e milicisë kurde.

Ankaraja e konsideron YPG një organizatë terroriste dhe një kërcënim për sigurinë e Turqisë.

Cavusoglu shprehu shpresën se një marrëveshje do të arrihej në bisedimet e sotme në Ankara me të dërguarin e posaçëm të SHBA për Sirinë, James Jeffrey.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...