Shpërthim në një zonë ushtarake në Rusi, dy të vdekur - Bota Sot
Shpërthim në një zonë ushtarake në Rusi, dy të vdekur

Evropë

Shpërthim në një zonë ushtarake në Rusi, dy të vdekur

Më: 9 gusht 2019 Në ora: 07:58
Ilustrim

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se dy persona janë vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur, si pasojë e një shpërthimi dhe zjarrit që ka nisur në një zonë ushtarake në rajonin Arkhangelsk të Rusisë.

Autoritetet rajonale kanë thënë zjarri ka nisur afër zonës ku kryhen testime për raketa balistike.
Ministria ka thënë se “në atmosferë nuk janë lëshuar lëndë kimike të rrezikshme” dhe se “nivelet e rrezatimit janë normale”.

Megjithatë, qyteti i afërt, Severodvinsk, ka thënë se një “rritje e vogël” e niveleve të rrezatimit është regjistruar pas shpërthimit. “Pajisjet në Severodvinsk kanë regjistruar një rritje të nivelit të rrezatimit. Aktualisht shifrat janë kthyer në situatë normale”, është thënë në faqen zyrtare të qytetit të internet.

Ky shpërthimi është i dyti me radhë, që ka ndodhur në një zonë ushtarake në Rusi brenda tri ditëve. Më 6 gusht, një person ka vdekur dhe tetë të tjerë janë plagosur, në një seri të shpërthimeve në një depo të municionit në rajonin Siberian, Krasnoyarsk Krai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...