Turistët francezë rrezikojnë 6 vjet burg pasi vodhën rërë në Sardenjë - Bota Sot
Turistët francezë rrezikojnë 6 vjet burg pasi vodhën rërë në Sardenjë

Evropë

Turistët francezë rrezikojnë 6 vjet burg pasi vodhën rërë në Sardenjë

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 22:21
Ilustrim

Një çift francez të cilët u kapën me 40 kilogramë rërë nga plazhet e Sardenjës në makinë, mund të dënohen me deri në 6 vite burgim.

Ata pretendojnë se donin ta merrnin rërën në shtëpi si “suvenir” dhe se nuk e dinin që po kryenin një shkelje.

Rëra e bardhë e plazheve në Sardenjë konsiderohet si një e mirë publike dhe si e tillë është rreptësisht e ndaluar nxjerrja e saj jashtë ishullit. Për vite me radhë vendasit janë ankuar për vjedhjen e aseteve natyrore, përfshi edhe rërën.

Çifti francez tani rrezikon dënimin e rëndë, edhe pse zakonisht, shkelje të tilla dënohen me gjobë deri në 3000 euro.

Sipas një ligji të hyrë në fuqi në vitin 2017, tregtia e rërës dhe guaskave është e jashtëligjshme.

Policia e gjeti rërën të futur në 14 shishe plastike. Ajo ishte marrë nga plazhi i Kias në jug të ishullit.

Turistët ishin duke u nisur me traget për në Tulon të Francës në momentin e ndalimit.

Në vitin 1994, autoritetet kufizuan aksesin në plazhin e famshëm rozë në ishullin Budeli, në verilindje të Sardenjës, pasi rëra e çmuar po pakësohej çdo vit.

Turistët, kryesisht europianë, e marrin atë me shishe plastike për ta shitur më pas në ankande të organizuara online.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...