Spanja digjet nga zjarri, 9 mijë persona të evakuar - Bota Sot
Spanja digjet nga zjarri, 9 mijë persona të evakuar

Evropë

Spanja digjet nga zjarri, 9 mijë persona të evakuar

Më: 19 gusht 2019 Në ora: 23:37
Foto

Spanja po digjet nga zjarret ku një tjetër zjarr i fuqishëm ka prekur ishujt Kanarie.

Zjarri i cili ra dy ditë më parë ka avancuar me shpejtësi duke djegur mbi 3 mijë hektarë tokë e cila ishte e mbjellur me prodhime bujqësore.

Raportohet se si pasojë e zjarrit janë evakuar rreth 9000 persona si dhe për shuarjen e flakëve janë angazhuar 700 zjarrfikës dhe 16 helikopterë e avionë. Zjarri i cili po ndihmohet nga i nxehti dhe erërat në disa zona shkon deri në 50 metra lartësi.

Ndërsa Presidenti i Ishujve Kanarie, Victor Torres, thekson se zjarri është i pakontrollueshëm.

Epiqendra e zjarrit mbetet parku natyror Tamadaba që shtrihet brenda një zone të mbrojtur nga UNESCO.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...