Kryeministri britanik i dërgon letër BE-së: Të rihapen negociatat për Brexit - Bota Sot
Kryeministri britanik i dërgon letër BE-së: Të rihapen negociatat për Brexit

Evropë

Kryeministri britanik i dërgon letër BE-së: Të rihapen negociatat për Brexit

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 00:43
Boris Johnson

Kryeministri i ri britanik, Boris Johnson, i ka dërguar letër presidentit të Këshillit Europian, Donald Tusk, ku i ka kërkuar që të rihapen negociatat për marrëveshjen Brexit.

Në letrën e tij, Johnson ka kërkuar që të largohet çështja e kufirit me Irlandën nga marrëveshja e arritur nga paraardhësja e tij, Theresa May, shkruan Euronews.

Kthimin e një kufiri të fortë midis Irlandës Veriore dhe Republikës së Irlandës, Johnson e sheh si pengesë për ta larguar Britaninë e Madhe nga Bashkimi Europian.

Mirëpo nga BE e kanë theksuar disa herë se nuk ekziston vullneti për ta rinegociuar marrëveshjen në fjalë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...