Kjo është ura që do të lidhë Evropën me Kinën - Bota Sot
Kjo është ura që do të lidhë Evropën me Kinën

Evropë

Kjo është ura që do të lidhë Evropën me Kinën

Më: 28 gusht 2019 Në ora: 10:22
Kjo është ura që do të lidhë Evropën me Kinën

Autoritetet në Rajonin Samara të Rusisë janë të gatshëm të fillojnë ndërtimin e një ure përgjatë Vollgës.

Kjo është pjesa e parë e një korridori ambicioz të trafikut ndërkombëtar që lidh Evropën me Kinën Perëndimore. Ura do të kushtojë 120.8 miliardë dollarë sipas marrëveshjes së ndërtimit.

Gjysma e kësaj shume do të ndahet si grant kapital nga buxheti rajonal, pjesa tjetër e financimit do të jepet nga investitori, Obkhod Togliatti (bypass-i Togliatti). Ura do të jetë pjesë e autostradës së re që lidh Moskën dhe Kazanin, kryeqytetin e republikës Tatarstan të Rusisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...