Gjermania vazhdon embargon për eksport të armëve ndaj A.Saudite - Bota Sot
Gjermania vazhdon embargon për eksport të armëve ndaj A.Saudite

Evropë

Gjermania vazhdon embargon për eksport të armëve ndaj A.Saudite

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 15:28
Flamuri gjerman.

Gjermania ka vendosur të zgjasë një embargo për eksportim të armëve në Arabinë Saudite edhe për gjashtë muaj tjerë, ka thënë një zëdhënës i qeverisë gjermane të mërkurën, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

“Deri më 31 mars të vitit 2020, asnjë aplikacion për eksportim të armëve në Arabinë Saudite nuk do të miratohet”, ka thënë ky zëdhënës.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të martën se mund të vazhdojë masën e vënë pas vrasjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi vitin e kaluar.

Berlini pati forcuar pozicionin e tij në zhvillimin e luftës në Jemen, që konsiderohet se është zgjatim i forcave saudite dhe atyre iraniane.

Një trakat në mes të konservatorëve të Merkelit dhe Social-Demokratëve të Gjermanisë, pamundëson eksportimin e armëve në shtetet që janë të përfshira në luftë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...