Kryeministri dëshiron shumicë të qartë pasi Spanja përballet me një zgjedhje tjetër - Bota Sot
Kryeministri dëshiron shumicë të qartë pasi Spanja përballet me një zgjedhje tjetër

Evropë

Kryeministri dëshiron shumicë të qartë pasi Spanja përballet me një zgjedhje tjetër

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 20:09
Pedro Sanchez

Pedro Sanchez i Spanjës të mërkurën u kërkoi votuesve që t'u dorëzonin socialistëve të tij një shumicë të qartë në zgjedhjet e përsëritura të nëntorit, ndërsa spanjollët shprehën zemërimin dhe zhgënjimin që iu kërkua të votonin për herë të katërt në po aq vite, raporton AFP.

Sanchez njoftoi të martën vonë se Spanja do të kthehej në kutinë e votimit pasi ai nuk arriti të sigurojë mbështetjen e nevojshme për t'u konfirmuar si Kryeministër pas zgjedhjeve të përgjithshme jo-përfshirëse në prill.

Megjithëse partia e tij Socialiste fitoi, ajo mori vetëm 123 nga 350 vendet e parlamentit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...