Rusia e gatshme t'i shkëmbejë të burgosurit me Ukrainën - Bota Sot
Rusia e gatshme t'i shkëmbejë të burgosurit me Ukrainën

Evropë

Rusia e gatshme t'i shkëmbejë të burgosurit me Ukrainën

Më: 4 tetor 2019 Në ora: 15:22
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Rusia ka thënë se është e interesuar për një shkëmbim të plotë të të burgosurve me Ukrainën.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve në Moskë më 4 tetor se "angazhime të caktuara janë duke u bërë në atë drejtim".

"Gjithçka varet nga gatishmëria e të dyja palëve", tha Peskov.

Deklarata e tij vjen një ditë pasi ministri i Jashtëm i Ukrainës, Vadym Prystayko, tha se "një shkëmbim i gjerë i të burgosurve" do të kryhet javën e ardhshme.

Më 7 shtator, Rusia dhe Ukraina shkëmbyen gjithsej 70 të burgosur. Vendet perëndimore e përshëndetën veprimin duke e konsideruar atë si një mundësi për të përmirësuar marrëdhëniet e tensionuara midis Ukrainës dhe Rusisë.

Ky ishte shkëmbimi i parë i madh i të burgosurve, midis dy vendeve, që nga viti 2017.

Raportet mes dyja vendeve janë tensionuar që kur Rusia aneksoi rajonin e Krimesë në muajin mars të vitit 2014 dhe filloi të mbështesë separatistët pro-rus në lindje të Ukrainës. Konflikti po vazhdon dhe deri më tani më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...