10 qytetet e çliruara nga stresi - Bota Sot
10 qytetet e çliruara nga stresi

Evropë

10 qytetet e çliruara nga stresi

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 23:48
Foto ilustrim

Kompania britanike Zipjet kreu një studim që renditi qytetet e botës bazuar në të dhëna të ndryshme për të gjetur qytetet më pak stresuese për jetën.

Në radhë të parë ishte qyteti gjerman Shtutgart - një vend ku jeta e përditshme rrjedh pa stres.

Për të arritur rezultatin përfundimtar, faktorët e mëposhtëm u ekzaminuan në 500 qytete në mbarë botën.

Qyteti: dendësia e popullsisë, hapësirat e gjelbra, trafiku, dielli, perceptimi i sigurisë, transporti publik.

Ndotja e mjedisit: ndotja e ajrit, ndotja e zhurmës.

Financat dhe papunësia: borxhi për kokë banori, sigurimet shoqërore, fuqia blerëse e familjes.

Popullsia: shëndeti mendor, shëndeti fizik, barazia gjinore.

Kjo është lista e 10 qyteteve të çliruara nga stresi

1. Shtutgart

2. Luksemburg

3. Hanover

4. Bernë

5. Munih

6. Bordo

7. Edinburg

8. Sidnej

9. Grac

10. Hamburg

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...