Erdogan-Trumpit: Turqia nuk do të heqë dorë nga sistemi rus - Bota Sot
Erdogan-Trumpit: Turqia nuk do të heqë dorë nga sistemi rus

Evropë

Erdogan-Trumpit: Turqia nuk do të heqë dorë nga sistemi rus

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 13:09
Recep Tayyip Erdogan dhe Donald Trump

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan ka bërë të ditur se i ka thënë homologut të tij amerikan Donald Trump, se Turqia nuk do të heqë dorë nga sistemi rus i mbrojtjes raketor S-400, të cilin e mori këtë vit përkundër protestave nga aleati i saj i NATO-s.

Erdogan u tha anëtarëve të Partisë së tij Drejtësi dhe Zhvillim në parlament se ai i kishte thënë Trump se nëse SHBA mbante një qëndrim të pa kompromis për F-35, Turqia do të duhej të kërkonte një alternativë për të përmbushur nevojat e saj afatmesme të mbrojtjes.

Erdogan dhe Trump kanë biseduar javën e kaluar në Shtëpinë e Bardhë për të kapërcyer ndryshimet në rritje midis tyre. Uashingtoni tha që sistemi S-400 ishte një kërcënim për avionët e tij luftarakë F-35 dhe pezulloi Turqinë nga programi i saj i aviacionit, ku Turqia po paraqitej si blerës dhe prodhues.

SHBA gjithashtu paralajmëroi Turqinë se do të përballet me sanksione për një marrëveshje të tillë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat