Pas 27 vjetësh, Bosnja merr nën kontroll hapësirën ajrore - Bota Sot
Pas 27 vjetësh, Bosnja merr nën kontroll hapësirën ajrore

Evropë

Pas 27 vjetësh, Bosnja merr nën kontroll hapësirën ajrore

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 10:42
Foto

Bosnja dhe Hercegovina nga sot zyrtarisht , pas 27 vjetësh, ka marrë plotësisht kontrollin e qiellit të saj.

Deri më tani, fluturimet mbi territorin e Bosnjë dhe Hercegovinës mbi 10,000 metra janë kontrolluar nga Kroacia, Serbia dhe Mali i Zi, dhe tani është përgjegjës Agjencia për Sigurimin e Shërbimeve Ajrore të Bosnjë dhe Hercegovinës.

Kjo përfundon procesin e kalimit të kontrollit rajonal të trafikut ajror për trafikun mbi 10,000 metra. Nga pikëpamja teknike, gjithçka shkoi pa probleme, siç raportohet nga Klix.ba, bashkëpunim i shkëlqyeshëm me fqinjët nga qendrat e kontrollit në Zagreb dhe Beograd, transmeton Klan Kosova.

Trafiku ajror mbi BiH tani ndjek 60 kontrollorë, duke përfshirë 39 trajnuar me përvojë në qendrat më të njohuraevropiane dhe 21 kontrollorë të rinj të trajnuar në Finlandë, Zagreb dhe Beograd.

Kontrollorët do të punojnë në pesë ekipe në njësitë operative në Sarajevë, ku monitorohet trafiku ajror mbi 11 kilometra, dhe në Banja Llukë ku monitorohet trafiku deri në 11 kilometra lartësi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat