Kryeministri francez shprehet i vendosur për reformën e pensioneve - Bota Sot
Kryeministri francez shprehet i vendosur për reformën e pensioneve

Evropë

Kryeministri francez shprehet i vendosur për reformën e pensioneve

Më: 6 dhjetor 2019 Në ora: 19:22
Kryeministri francez, Eduard Philippe

Kryeministri francez, Eduard Philippe rikonfirmoi sot vullnetin e tij për të përfunduar reformën e pensioneve në Francë, por premtoi se kjo do të bëhej pa brutalitet, ndërkohë që qindra mijëra persona mbeten të mobilizuar kundër këtij projekti.

“Jam i bindur që me organizatat sindikale ne do të gjejmë ekuilibrin e duhur, pa hequr dorë nga vullneti ynë shumë i vendosur, për të ngritur këtë sistem universal”, theksoi kryeministri, duke iu drejtuar veçanërisht punonjësve të kompanisë hekurudhore SNCF dhe administratë pariasiane të transporteve, që përfitojnë nga skemat e pensioneve speciale më të favorshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat