Merkel do të takohet me Putinin midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian - Bota Sot
Merkel do të takohet me Putinin midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian

Evropë

Merkel do të takohet me Putinin midis tensioneve në rritje pas vrasjes së një aktivisti gjeorgjian

Më: 6 dhjetor 2019 Në ora: 23:23
Merkel dhe Putin

Gjermania ka dëbuar dy diplomatë rusë për përfshirjen e dyshuar të Rusisë në vrasjen e një qytetari gjeorgjian në Berlin. Një hetim i ri zbulon se vrasësi i dyshuar ka të ngjarë të ishte anëtar i FSB (agjensia kryesore pasardhëse e KGB-së e BRSS-së).

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin javën e ardhshme, konfirmoi një zëdhënës i qeverisë gjermane të premten, pas vrasjes së aktivistit gjeorgjian Zelimkhan Khangoshvili në Berlin.

Takimi i organizuar nga presidenti francez Emmanuel Macron të hënën pritet të zhvillohet në Paris, përpara një samiti tjetër në Ukrainë.

Kancelarja Merkel gjithashtu planifikon të zhvillojë bisedime një-për-një me homologun ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Rriten tensionet Gjermani-Rusi

Duke folur në samitin e NATO-s në Londër në fillim të kësaj jave, Merkel ishte kritike ndaj Moskës për vrasjen e gjeorgjianit 40-vjeçar.

Khankoshvilli u qëllua dhe u vra në një distancë në një park në Kleiner Tiergarten të Berlinit më 23 gusht.

Çeçeni kishte luftuar kundër Rusisë në Luftën e Dytë me Çeçeninë dhe ishte i lidhur me inteligjencën ushtarake gjeorgjiane.

Gjithashtu këtë javë, prokurori i përgjithshëm i Gjermanisë mori kontrollin e hetimit, duke thënë se kishte prova të mjaftueshme për të sugjeruar se “aktorët e shtetit” në Rusi ose Çeçeni ishin prapa të shtënave.

Ministria e Jashtme dëboi të mërkurën dy diplomatët rusë, dhe Merkel tha se vendimi ishte i bazuar në mungesën e bashkëpunimit për vrasjen.

Të premten, shefi i shtabit të Merkel, Helge Braun, pranoi se ishte i tronditur nga reagimi nga Moska për dëbimet.

Më parë, ambasadori rus në Gjermani hodhi poshtë akuzat e përfshirjes në vrasje, ndërsa gjithashtu kërcënoi për pasoja, pas dëbimit.

Një burrë 49 vjeç me pasaportë ruse u arrestua ndërsa iku nga skena e vrasjeve në kryeqytetin gjerman. I dyshuari, i përfshirë edhe në vrasjen e një biznesmeni rus në vitin 2013, deri më tani ka ruajtur të drejtën e tij për të heshtur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat