24 vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani - Bota Sot
24 vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani

Evropë

24 vjeçari që u bë kryeministri më i ri në Britani

Më: 7 dhjetor 2019 Në ora: 08:03
William Pitt

Në moshën 24 vjeçare, William Pitt më 7 dhjetor të vitit 1783, bëhet kryeministri më i ri në moshë në Britani.

Ai kujtohet për politikat e tij kundër korrupsionit, reformat fiskale, shtimin e kompetencave për Dhomën e Komunave dhe bashkimin me Irlandën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat