Protestuesit kërkojnë nga udhëheqësi i Ukrainës të mbrojë kombin në samit - Bota Sot
Protestuesit kërkojnë nga udhëheqësi i Ukrainës të mbrojë kombin në samit

Evropë

Protestuesit kërkojnë nga udhëheqësi i Ukrainës të mbrojë kombin në samit

Më: 8 dhjetor 2019 Në ora: 17:02
Foto

Disa mijëra vetë u mblodhën të dielën në kryeqytetin ukrainas të Kiev për të kërkuar që presidenti të mbrojë interesat e vendit në samitin e kësaj jave me Rusinë, Gjermaninë dhe Francën për t'i dhënë fund luftës në lindje të Ukrainës, raporton AP.

Shumë ukrainas janë të shqetësuar që Presidenti Volodymyr Zelenskiy, një fillestar politik, mund të manovrohet nga Presidenti Rus Vladimir Putin në samitin e së hënës në Paris.

Zelenskiy është i etur të bëjë përparime në përfundimin e luftës me separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës, ku luftimet kanë vrarë rreth 14,000 njerëz që nga viti 2014. Rusia dëshiron të përdorë samitin për të rritur presionin mbi Zelenskiy për të përmbushur marrëveshjen e paqes në Minsk 2015, e cila jep rajonet e mbajtura rebele më shumë autonomi në këmbim të përfundimit të luftimeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat