Fëmija u shtri në tokë sepse në spital mungonin krevatet, kryeministri britanik kërkon falje

Evropë

Fëmija u shtri në tokë sepse në spital mungonin krevatet, kryeministri britanik kërkon falje

Më: 9 dhjetor 2019 Në ora: 22:59
Pamje nga vendi i ngjarjes

Pamjet e një fëmije 4 vjeç të shtrirë në dyshemenë e një spitali në Leeds të Britanisë së Madhe janë vendosur në qendër të debatit publik, ndërkohë që vendi përgatitet për zgjedhjet e parakohshme.

Për ngjarjen ka reaguar vetë kryeministri Boris Johnson, i cili u ka kërkuar falje të gjithë pacientëve që kanë patur problematika gjatë trajtimit në spitalet e vendit.

Jack Willment u dërgua në spital pasi familja dyshonte se kishte pneumoni, por atje u përballën me një situatë të pazakontë. Spitali nuk kishte krevate bosh dhe vogëlushi u shtri në tokë, i mbuluar me pallton e mamasë.

Duke vlerësuar punën e mjekëve, të cilët përballen me shumë vështirësi, kryeministri Johnson theksoi se shërbimi shëndetësor në Britani ka nevojë për më shumë investime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat