Mesuesit francezë përsëri në protesta të reja masive për pensione - Bota Sot
Mesuesit francezë përsëri në protesta të reja masive për pensione

Evropë

Mesuesit francezë përsëri në protesta të reja masive për pensione

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 14:34
Foto

Mësuesit francezë u larguan nga puna për herë të dytë brenda një jave të martën dhe demonstruesit dolën përsëri në rrugë në ditën e gjashtë të një grevë për reformat e pensioneve që nuk tregon asnjë shenjë të zvogëlimit, raporton France24.

Grevat kanë goditur më shumë Parisin, me rreth 35 përqind të mësuesve në kryeqytet duke ecur jashtë, krahasuar me rreth 12.5 përqind në shkallë vendi, sipas Ministrit të Arsimit Jean-Michel Blanquer.

Ndërkohë, transporti publik në qytet mbeti në një ndalesë afër, me vetëm dy nga 16 linjat e metrosë që funksiononin si normale, nëntë shërbime të trenave plotësisht të mbyllura dhe shërbimet e trenit periferik gjithashtu u ndërprenë rëndë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat