Edhe Merkel deklarohet pas fitores së Johnsonit - Bota Sot
Edhe Merkel deklarohet pas fitores së Johnsonit

Evropë

Edhe Merkel deklarohet pas fitores së Johnsonit

Më: 13 dhjetor 2019 Në ora: 21:21
Merkel dhe Johnson

Kancelarja gjermane, Angela Merkel përgëzoi sot Boris Johnsonin për fitoren e pastër gjatë zgjedhjeve parlamentare britanike dhe konfirmoi dëshirën për bashkëpunim të ngushtë me Britaninë e Madhe.

“Mezi pres bashkëpunimin e vazhdueshëm për një miqësi dhe partneritet të ngushtë midis dy vendeve tona”, tha kancelarja në një deklaratë të postuar nga zëdhënësi i saj në Twitter.

Rezultatet e publikuara të premten konfirmuan prirjen e dhënë nga vlerësimet e para.

Fitore me një shumicë dërrmuese për konservatorët, që nuk e kishin ushtruar më një kontroll të tillë mbi Parlamentin britanik që prej kohës së Margaret Thatcher.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat