Turqia thotë se sistemi S-400 rus, do të hakmerret për sanksionet e SHBA-së - Bota Sot
Turqia thotë se sistemi S-400 rus, do të hakmerret për sanksionet e SHBA-së

Evropë

Turqia thotë se sistemi S-400 rus, do të hakmerret për sanksionet e SHBA-së

Më: 14 dhjetor 2019 Në ora: 18:07
Mevlut Cavusoglu

Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu thotë se Turqia nuk do të anulojë marrëveshjen me Moskën “pavarësisht nga pasojat”.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu ka përsëritur një kërcënim hakmarrjeje kundër çdo sanksioni amerikan mbi blerjen e një sistemi rus të mbrojtjes raketore nga Ankaraja.

Duke folur në një konferencë në kryeqytetin e Katarit, Doha, Cavusoglu të shtunën tha se Turqia nuk do të anulojë marrëveshjen e saj me Rusinë mbi sistemin e raketave S-400 “pavarësisht pasojave”.

“Sanksionet dhe gjuha kërcënuese nuk funksionojnë kurrë. Por nëse vendosen sanksione, Turqia do të duhet të përgjigjet”, tha Cavusoglu në Forumin Doha, një konferencë dy-ditore e faturuar si një platformë globale për dialog.

Sistemi S-400 ‘jetik’ për Turqinë

Këtë javë, senatorët në legjislacionin e mbështetur nga SHBA kanë vendosur sanksione ndaj Turqisë për marrëveshjen S-400 në fillim të këtij viti dhe operacionin e saj të fundit ushtarak në veri të Sirisë.

Administrata Trump deri më tani nuk ka vendosur sanksione, pavarësisht se presidenti në 2017 nënshkroi një ligj për sanksione që detyron gjobitje financiare për vendet që bëjnë biznes me ushtrinë e rusisë.

Megjithatë, Cavusoglu tha që blerja ishte një domosdoshmëri. “Ne u përpoqëm ta siguronim atë nga SHBA dhe të tjerët, por nuk funksionoi. Ky është një sistem mbrojtës që është jetik për ne”.

‘SHBA akoma aleati ynë’

Zemërimi i politikanëve amerikanë ndaj Turqisë u thellua pasi Ankaraja në tetor nisi operacionin e saj ushtarak kundër Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequra nga kurdët, të cilët kishin ndihmuar forcat amerikane të luftojnë grupin e armatosur ISIL (ISIS).

SDF drejtohet nga Njësitë e Mbrojtjes së Popullit kurd (YPG), të cilat Ankaraja e konsideron një grup “terrorist” dhe një degëzim të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila ka zhvilluar një luftë të armatosur disa dekada kundër shtetit turk që vrau dhjetëra mijëra njerëz.

Duke iu referuar operacionit në Siri, Cavusoglu tha se ndërsa marrëdhëniet bilaterale mbeten të forta, “çështje të pazgjidhura” midis dy vendeve ekzistojnë. “SHBA është akoma aleati ynë sepse Trump i kupton dhe i vlerëson marrëdhëniet me ne”, tha Cavusoglu, duke shtuar se Turqia mbetet një anëtare e përkushtuar e NATO-s.

“Por ne presim që SHBA të shkëputen nga YPG / PKK që është një kërcënim për sigurinë tonë kombëtare”, shtoi ai.

Operacioni ushtarak erdhi menjëherë pasi Trump tërhoqi trupat e vendit të tij nga pjesë të veriut të Sirisë, në lindje të lumit Eufrat.

Ankaraja tha se dëshiron të krijojë një “zonë të sigurt” të pastruar nga luftëtarët kurdë dhe të lehtësojë riatdhesimin e disa prej 3.6 milionë refugjatëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat