Para 99 vitesh miratohej Kushtetuta e parë e Turqisë - Bota Sot
Para 99 vitesh miratohej Kushtetuta e parë e Turqisë

Evropë

Para 99 vitesh miratohej Kushtetuta e parë e Turqisë

Më: 20 janar 2020 Në ora: 07:19
Ilustrim

Më 20 janar të vitit 1921 miratohet Kushtetuta e parë e Turqisë, duke bërë ndryshime thelbësore në burimin e ushtrimit të sovranitetit, dhe duke shenjtëruar parimin e sovranitetit kombëtar.

Kushtetuta e vitit 1921 (Kanunu) ishte ligji themelor i Turqisë për një periudhë të shkurtër 1921-1924.

“Kanunu” ishte një dokument i thjeshtë i përbërë prej 23 artikujve të shkurtër.

Në tetor 1923, Kushtetuta u shtua për të deklaruar se Turqia është Republikë, ndërsa një vit më vonë, më konkretisht, në prill akti më i lartë juridik u zëvendësua me një dokument krejtësisht të ri, Kushtetuta e 1924-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat