Në Britani kërkohet lejimi i marrjes së spermës nga personat e vdekur - Bota Sot
Në Britani kërkohet lejimi i marrjes së spermës nga personat e vdekur

Evropë

Në Britani kërkohet lejimi i marrjes së spermës nga personat e vdekur

Më: 21 janar 2020 Në ora: 09:09
Foto

Disa mjekë në Britani të Madhe kanë thënë se duhet të lejohet me ligj marrja e spermës nga personat e vdekur me qëllim të përdorimit për fekondim artificial.

Në hulumtimin e publikuar në revistën “Journal of Medical Ethics”, në të cilën trajtohen çështjet e aspektit etik në mjekësi, thuhet se marrja e spermës nga personat e vdekur duhet të jetë e lejuar ligjërisht dhe moralisht.

Në vitin 2017, në Britani të Madhe janë lindur 2 mijë e 345 foshnja përmes dhurimit të spermës nga personat e huaj. Megjithatë, kohëve të fundit ka mungesë të saj për shkak të rregullave të rrepta.

Sperma mund të nxirret nga trupat e personave të vdekur përmes stimulimit elektrik të prostatës ose përmes operacionit dhe më pas materiali mund të ngrihet për t’u ruajtur për një kohë të gjatë.

Dëshmitë tregojnë se sperma e marrë nga burrat e vdekur mund të sjellë shtatzëni funksionale dhe fëmijë të shëndoshë edhe 48 orë pas vdekjes së dhuruesit.

Dr.Nathan Hodson nga Universiteti i Leisterit dhe Dr. Joshua Parker nga spitali Wythenshaëe në Mançester thonë se kjo metodë mund të krahasohet me marrjen e organeve nga personat e vdekur.

Ata thanë: “Nëse është moralisht e pranueshme që të merren organe dhe inde nga personat e vdekur, ne nuk shohim ndonjë arsye që kjo gjë të mos zbatohet edhe kur është fjala për t’i ndihmuar personat që vuajnë nga infertiliteti”, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat